Göün Portreleri


Almanya’nın Duisburg şehrinde, DİTİB Merkez Camii salonunda Doğu Batı Araştırmaları Merkezi (DOBAM) tarafından organize edilen “Dünden Bugüne Türk Göçmenlerin Tarihi İzleri”adlı resim sergisinde, Türk ve diğer göçmenlerin Almanya’ya geldikten sonra karşılaştıkları olumsuzluklarla birlikte ne kadar verimli bir çalışma disiplini gösterdikleri ve Almanya’ya verdikleri katkının önemi vurgulandı.

Doğu Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Miktat Şen derneklerinin çalışmalarını anlatırken “Doğu batı halkarının hayat tarzlarını bilimsel olarak araştırmak, bütün sahalarda teşvik ederek çözüm önerileri sunup hoşgörü ve karşılıklı sayagı ile bir arada yaşamalarına katkıda bulunmak, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti başta olmak üzere akademisyenleri bir araya getirerek onları bilimsel ve kültürel çalışmalar yapmalarına yardımcı olmak, demokrasi ve insan hakları ile ilgili çalışmalar yapmak, 3 nesli topluma kazandırmak için çalışmalar yapmak başlıca görevlerimizden bazılarıdır.” şeklinde konuştu.SAUERLAND DA KATILDI

Sergiye katılan Duisburg Belediye Başkanı Adolf SauerlandDuisburg olarak çok kültürlü bir şehiriz ve bu bizim zenginliğimiz. Bu zenginliklerle beraber yaşamanın zevkine varmalıyız. Buraya gelen göçmenler artık burada evliliklerinin 50.yıllarını kutlamakdalar. Marxloh semtine böyle bir büyük camii kazandırmak büyük bir başarı. Bu kültürlerle beraber yaşamak zorundayız.” diyerek resim sergisini düzenleyen Doğu Batı Araştırmalar Merkezi’ne teşekkür etti.


YABANCILARIN ALMANYA’YA KATKISI BÜYÜK

Resimlerin çekilmesinde ve böyle bir serginin meydana gelmesinde büyük emek harcayan Franz Naber yaptığı konuşmasında “1975-76 senelerinde yabancıların ve göçmenlerin çok olumsuz ve sağlık yönünden elverişsiz yerlerde oturmuşlar ve fahiş fiyatlarla buraları kiralamışlardı. Ben onların resimlerini çektim, gülen çocukların resimlerini çektim ve bunları 30-40 yıl sonra, araştırarak ne durumda olduklarını buldum ve aradaki farkı bir sergi olarak yayınlamak aklıma geldi ve böyle bir eser çıktı ortaya. Bunun için sevinçliyim bu insanlar olumsuz şartlarda dahi hayata sarılarak bulundukları ülkenin ekonomisine katkılarını sürdürmüşlerdir.”dedi.

Sergiyi Duisburg Uyum Meclisi Başkanı Şevket Avcı ve vatandaşlarımız da ilgi ile izledi. Sergi açılışından sonra misafirlere organizatörler tarafından yemek ve içecek ikramında bulunuldu.

Ibrahim Yüksel

http://www.almanyabulteni.de/index.php?option=com_content&view=article&id=616:goecuen-portreleri&catid=1:son-haberler&Itemid=57


Göcmenler zor sartlar altinda verimli oldu
Eröffnung in Medien